Jäsentiedote heinäkuu 2022 /Ozanottaitiijoitus heinykuu 2022

Tervehdys täältä lämpimästä Ilomantsista. Helteet ovat toistaiseksi hellittäneet otteensa mutta kesäsäät jatkuvat mukavan lämpiminä edelleen. Tämänkertainen jäsentiedote on lyhyt, ytimekäs ja osin karjalankielinen, jonka osan on toimittanut Olga Gokkoeva. Tiedote on myös luettavissa uusilla kotisivuillamme.

K U T S U – K U Č Č U

Karjalan kielen koin vuozipruazniekkua pietäh pyhäpiän 31. heinykuudu Vieljärves 13 aigah. Koska emme tänä vuonna voi matkustaa vuosijuhlaan paikan päälle Vieljärvelle, järjestämme yhdistyksemme jäsenille mahdollisuuden osallistua juhlaan Suomessa. Suomenpuoleinen juhla pidetään yhdistyksemme varapuheenjohtaja Tapio Mäkitalon maatilalla Varkauden Viljolahdessa. Mikäli saavutte omalla autolla ja käytössänne on navigaattori, Tapion osoite on Kitukalliontie 33, 79520 Viljolahti. Aloitamme yhteisen juhlan vieljärveläisten kanssa sunnuntaina 31. heinäkuuta klo 13 alkaen siten, että olemme yhteydessä zoom-verkon välityksellä noin tunnin ajan. Ohjelmassa on mm. lyhyitä tervehdyksiä ja yhteislaulua. Tämän jälkeen molemmilla on omaa ohjelmaa Viljolahdessa mm. yhtehine murgin, pruazniekkukoufeidu da paginburinehtuu. Viljolahdessa juhlapaikkana toimii Tapion navettaan rakennettu kesäravintola ”Kanttura”. Musiikillisesta viihteestä vastaa Viljolahdessa karjalainen mužikku Markku Pesonen Leppävirralpäi, kudai maltau pajattua sežo karjalakse. Ruokailu ym. kulunkien kattamiseksi pyydämme Sinua varaamaan 20€ käteistä dengua.

Pyydämme Sinua ilmoittamaan tulostasi viimeistään sunnuntaina 24. heinäkuuta yhdistyksemme sihteerille Yngvelle yl@kopala.fi tai tekstiviestillä 040 5841 996. (Ilmoittaudu heti, kun olet varma tulostasi. Älä odota viimeistä ilmoittautumispäivää.)

Päivän isäntä vastaa tiedusteluihin, jotka koskevat ajo-ohjeita, mahdollista yöpymistä teltassa, matkailuautossa tai muutamalla lattiapaikalla, erityisruokavalioista. Tapion tavoittaa numerosta 040 511 07 87, mieluimmin iltaisin.

Tervetuloa mukaan! Terveh tulgua!

PS. Mikäli et pääse mukaan Viljolahteen, voit osallistua yhteiseen juhlaan zoomin välityksellä. Voi tulla mukaan  linkillä su 31.7. klo 13 alkaen. Linkin saa ilmoittautumisen yhteydessä.

Vieljärven uudizii: Ruavot Karjalan kielen kois jatkuttih keviäl kui ennegi. Koin oma Tähkäine-tyttiteatru ajeli Petroskoile tyttiteatroin festivualil oraskuus. Oraskuus Kois gostinnu oldih kolme päiviä Kuolan niemen saamelazet. Kacottih kui Kodi da kielipezä ruatah. Kezäkuus kielipezä pidi kevätpruazniekkah, skolah lähti kaksi kielipezän lastu. Kezäkuus Kois piettih kieliluageri, kudaman aigah harjaitettih karjalan kielen neruo (=taito) myös muijalpäi tulluot. Heinykuus ja elokuus kielipezä on lomal. Kodi on avvoi kaiken kezän. Olói

Muita tiedotettavia asioita: Uusille, Karjalan kielen koin ja Abuniekkojen yhteisille kotisivuille luvatut videot valmistuvat kuluvan kuun lopussa. Edellisessä tiedotteessa kerroimme, että Karjalan sivistysseura myönsi avustuksen karjalan kielen alkeiskirjan painattamiseen. Kirja on painossa ja valmistunee syksyn markkinoille.

Kesäterveisin/suvitervehyzin

Hannu Lappalainen, paginanvedäi

Takaisin blogiin