Jäsentiedote toukokuu 2022 /Ozanottaitiijoitus oraskuu 2022

Tervehdys täältä myöhäiskeväisestä Ilomantsista. Lumet lähtevät hitaanlaisesti mutta kevättä kohti mennään, kaikesta huolimatta. Lähetämme vielä vanhanmallisen jäsentiedotteen ja kesäkuun puoleenväliin mennessä suunnitelmissamme on siirtää jäsentiedotteet loppukuusta valmistuville yhteisille kotisivuillemme. Tämänkertainen jäsentiedote on osin karjalankielinen, jonka osan on toimittanut Olga Gokkoeva. Minä tosin olen sotkenut sinne muutamia suomen sanoja väliin ymmärtämisen helpottamiseksi.

Vieljärvellä tapahtuu…

Karjalan kielen koin ruavot vuvvennu 2022 jatkutah endizeh tabah. 

Kielipezä da ildupäivykerhot ruatah ielleh, myös kerhot.

Nina Barmina pidäy kerran nedälis karjalan kielen kerhon ruavahile da Koin ruadajile. Vie Nina pidäy kaksi kerdua nedälis karjalan kielen urokkoi kielipezän vahnembile lapsile da ildupäivykerhon lapsile. Lapset opastutah kirjuttamah da lugemah karjalakse.

Nina on kaiken sygyzyn, talven da keviän pidänyh kolme on-line -kursua Ilomančin rahvahanopiston opastujile.

Julia Jegorova on vuvven allus opai (jälleen) ruvennuh pidämäh muamo-otpuskan (äitiysloma) jälles tyttiteatran (nukketeatteri) harjoituksii. Hänen ukkoh Ivan Jegorov pidäy käziruadokursua ildupäivykerhon lapsile. Zinaida Artemjeva pidäy syömizien luajindukerhuo ildupäivykerhon lapsile.

Randaine-teatru ajeli Priäzäh da ozutti (esitti) Santa-Barbara – spektaklin (näytelmän).

Naizien tervehys – nivellys (voimistelu) vastavuu (kokoontuu) kolme kerdua nedälis Antonovan Natoin kel. Aleksandra Nikolajeva pidäy käziruadokursoi.

Kielipezän ruado vedäy rahvastu Vieljärveh. Gostih puaksuh tullah rahvas muijalpäi. Antonovan Natoi kaiken aigua suau kyzymyksii kielipezän luajindas. Sulakuus (huhtikuu) KKK yhtesruavos Venán Tiedehakademien kel on pidänyh kielipezä-seminuarua, kudamah yhtevyttih rahvas ymbäri Venua. Seminuaru sai suuret passibot. Seminuaru kesti päivän da kai kuundelijat piästih on-line kaccomah Kodie, kui kielipezä ruadau, kuunneltih kaikkien ruadajien da erähien vahnembien mielii.

Sulakuus kielipezäl rodih viizi vuottu https://www.youtube.com/watch?v=NDcI8vwXUy4

Uudizisgi on seminuarahnäh saneltu: https://www.youtube.com/watch?v=7dXUZEMLxjg

KKK:l on menemäs kaksi venálastu projektua, kudamas suammo abuu erähien kerholoin palkoin maksandah, tiedokonehien ostandah da turizmualan kehitändäh.


Talviasuinen rantalava -kuva
Talviasuinen rantalava, jonka rakennuskustannuksiin abuniekat keräsi omarahoitusosuuden vajaat 500 euroa.

Karjalan kielen kodia ylläpitävän yhdistyksen kevätkokouksessa hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin kielipesän opettajana toimiva Ljubov Popova: bogdasha69@yandex.ru, +79110530931. Hän on suorittanut Petroskoin valtionyliopiston suomen- ja karjalankielen opettajan tutkinnon ja työskennellyt kielipesässä sen perustamisesta lähtien. Kielipesän asiantuntijana jatkaa edelleen Natalja Antonova: antonovannatoi@gmail.com, +79217002611. Natalja myös ohjaa aktiivisesti vieljärveläisiä vapaaehtoisia, jotka ovat organisoineet mm. koko kylän jätteiden lajittelun sekä raivanneet ranta-alueen rantalavan ympäristöstä. Koin emäntänä sekä karjalan kielen opettajana toimii edelleen Nina Barmina: ninabarmina1002@mail.ru +79114073521. Olga Gokkoeva jatkaa edelleen Karjalan kielen koin taustajoukoissa Oulusta käsin. Hallitukseen valittiin uutena jäsenenä toimittaja Olga Ogneva.

Uusille, Karjalan kielen koin ja Abuniekkojen yhteisille kotisivuille valmistuu kaksi videota, joita valmistelee työryhmä Olga Gokkoeva, Yngve Lostedt sekä Hannu Lappalainen. Videot suunnittelee ja toteuttaa Karjalan kielen kodin hallituksen jäsen, toimittaja Olga Ogneva. Toinen video esittelee kodin toimintaa ja toinen keskittyy kielipesän toiminnan esittelyyn.

Karjalan sivistysseura on kokouksessaan huhtikuussa myöntänyt Abuniekoille 2.200 euron suuruisen apurahan käytettäväksi Maria Kuisminin laatiman, karjalan kielen alkuopetukseen tarkoitetun oppimateriaalin painatus-, markkinointi- sekä tekijänpalkkiokuluihin. Kirja on tarkoitettu käytettäväksi sekä Karjalan tasavallassa että Suomessa. Kiitämme lahjoittajia.

Liitämme oheen yhdistyksemme kevätkokouksen pöytäkirjan. Kevätkokouksessa päätettiin, että yhdistyksen jäsenmaksu on edelleen 20 euroa sekä yhteisöjäsenmaksu 100 euroa. Pyydämme suorittamaan maksun oheisella lomakkeella eräpäivään mennessä. Jäsenmaksulla katetaan yhdistyksen nk. hallintokulut.

Liitteet
1. vuosikokouksen pöytäkirja
2. lasku jäsenmaksusta
3. uuden hallituksen jäsenluettelo yhteystietoineen

Kesänodotusterveisin/kezänvuotandutervehyzin
Hannu Lappalainen Yngve Lostedt

Вернуться к блогу